Jednym z największych niebezpieczeństw na Ursynowie, jest ryzyko braku instalacji filtrów spalin w kominach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Uważamy, że ich instalacja jest konieczna z uwagi na:

  • Fakt, że wg prognoz ruchu w tunelu tym ma przemieszczać się nawet 100 tys. pojazdów na dobę;
  • Alarmujące i znaczne coroczne przekroczenia smogu także na Ursynowie, spowodowane m.in. ruchem samochodowym;
  • Bliskość wyrzutni spalin do bloków mieszkalnych (odległość 110 metrów);
  • Opinie prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat „budowa tunelu bez stacji oczyszczania powietrza może skutkować lokalnymi (w rejonie portalu wylotowego tunelu) zwiększonymi stężeniami dwutlenku azotu – do 1500 µg NO2 /m3 , a w przypadku budowy tunelu ze stacją oczyszczania powietrza lokalnie tylko do 150 µg NO2 /m3 – czyli 10 razy mniej.”


Z tego powodu uruchomiliśmy petycję skierowaną do Ministerstwa Infrastruktury, Wojewody Mazowieckiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w której apelujemy o instalacje filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy.

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.